De sju nominerte bedriftene var Eggedal Borgerstue, Sole, Kaugerud Transport, Eggedal Sag, Skare og Nes, Norsk Alpakka og Sigdal Kjøkken.
Juryleder Tine Norman la fram juryens begrunnelse, før vinneren ble avslørt:
«Bedriften har de seinere år hatt en solid økonomisk utvikling, og framtidsutsiktene synes gode i det nasjonale, men også det internasjonale markedet. Bedriften er en av kommunens større virksomheter, og har i sin godt voksne alder alltid framstått som en svært innovativ aktør. Bedriften har gjennom mange år investert i produksjonsprosesser og nye løsninger for framtidig posisjonering. Bedriften er svært opptatt av fellesskapet i det lokale næringslivet, men har kanskje ikke vært den bedriften som har markedsført seg selv vesentlig lokalt. Virksomheten har en betydelig automatiseringsgrad i sine prosesser og er godt posisjonert for framtidig konkurransekraft. Virksomheten satser videre og ferdigstiller nå et nytt stort fabrikkanlegg i Eggedal.»
Rørte vinnere
Thor Reidar og Thor Sondre Braathen entret scenen til full applaus fra salen. – Denne prisen skal vi dele med alle våre dedikerte medarbeidere, sa en rørt Thor Reidar Braathen.
Skue Sparebank var hovedsponsor for Sigdalskonferansen 2019. Avdelingsleder i Sigdal, Cecilie Karlsen, var med på scenen for å dele ut en sjekk på 50 000 kr til vinnerne.

Gir til ungdommene
Før Thor Reidar gikk ned fra scenen ønsket han å dele hva prispengene skulle brukes til:
- Kommunen har et prosjekt gående, med å skape attraktive møteplasser for ungdommene i bygda. Jeg ønsker å gi gavesjekken på 50 000 kr videre til dette prosjektet.
Tettpakket program
Konferansen startet med registrering kl 14.00 og var tettpakket med variert og godt innhold frem til den ble avsluttet ca. Kl 20.30.
I tillegg til kåringen av årets bedrift fikk publikum høre fra vinnerne av 9. klasse sin Innovasjonscamp og vinneren av StartUPP 2019. 9. klassingene fortalte om sitt prosjekt «SplashDown», der de ønsket investorer til sin ide med en stor badefornøyelse ved Sandsbråten. Vinneren av idékonkurransen StartUPP Midt-Buskerud, Anette Kåseth, delte en sterk historie og sin ide om å utvikle en portal med tema psykisk helse.



Kundefokus
Årets tema for konferansen var «Næringslivet i Norefjellregionen – bærekraftige innovasjoner», og en rød tråd gjennom hele kvelden var «kundefokus».
Lars-Johan Jarnheimer, styreleder i IKEA «worldwide», holder ikke mange foredrag i året, men tok turen til Sigdal denne kvelden. Jarnheimer delte sine tanker om ledelse og endring i en ny verden, for et publikum som lot seg rive med. Hans råd var at kundefokus er det viktigste, bedriften vil ikke overleve om man ikke setter kundens behov i første rekke, sier han.
Innovasjonsprofessor Sjur Dagestad har jobbet med innovasjon i praksis siden slutten av 80-tallet og vunnet Reodorprisen. Dagestad sitt foredrag hadde tema «Når hodet er fullt av gamle tanker!». Han engasjerte publikum og skapte mye latter i salen.
Stefan Almér i Stayfun development satte fokus på om vi jobber sammen eller ved siden av hverandre, et tema som ble tatt med videre inn i panelsamtalen med ordførere og kommunaldirektører i Sigdal og Krødsherad.



Lokale innslag
Live Skinnes fra Krødsherad holdt et fyrverkeri av et foredrag og publikum lot seg rive med. Bjørn Olav Leer presenterte LY Hytta og viste frem 3D briller i samarbeid med TechnipFMC, der kunden kan se for seg hytta fra alle mulige vinkler, gjøre forskjellige valg og til og med plassere den i terrenget der man står. Erik Nubberud fortalte om den sterke veksten i sitt firma, utfordrende oppdrag og den unge arbeidsgjengen hans. Publikum fikk også høre spennende historier fra de litt eldre gründerne Arne Holtet og Thor Sondre Braathen.
Fredric Forsell, fabrikksjef i Nobia Norway(Sigdal Kjøkken) og Kristian Torgersen, fjerde generasjon Torgersen i HTS Gruppen delte spennende historie fra hver sin bedrift. Publikum fikk høre deres erfaringer og tanker rundt innovasjon og bærekraft i fremtidens Sigdal.






Store planer for 2020
Deltakerne på årets Sigdalskonferanse kan takke Per Arne Lislien, prosjektleder i Sigdal Utvikling for en fantastisk konferanse med inntrykk man sent vil glemme. Per Skøien, konferansier, fortjener også en stor takk for å ha skapt en flott ramme og loset publikum gjennom den 6 timer lange konferansen.
Allerede nå bør du sette av datoen 19. november 2020, for til neste års konferanse kommer nemlig Göran Persson!

